Delovni čas: Od ponedeljka do petka
Telefon: +386 31 715 927
E-mail: info@psihoterapija-pupaher.si

Kakšne potrebe imamo in kako jih prepoznati?

26 februarja, 2025 admin Ni komentarjev

Kakšne potrebe imamo in kako jih prepoznati?

Ljudje potrebujemo različne stvari. Lahko gre za kozarec vode, s katerim se odžejamo ali počitek, ki ga potrebujemo po napornem dnevu. Potrebujemo pa tudi izkušnjo, da smo varni, ljubljeni in da so naši odnosi vzajemni. Lahko pa se zgodi, da se svojih potreb niti ne zavedamo. Čutimo le tesnobo in nemir, ki nakazujeta na notranje neravnovesje. Kakšne potrebe sploh imamo in kako jih v različnih situacijah prepoznamo?

Kaj so potrebe?

Potrebe so osnovni motivatorji našega vedenja. Različni avtorji jih razvrščajo v različne skupine, pri čemer je najpogostejša delitev na fiziološke in psihosocialne potrebe. Fiziološke potrebe so navadno prirojene in enake pri vseh ljudeh. Zajemajo potrebe po ohranitvi človekovega življenja (potreba po spanju, hrani, kisiku) in potrebe po ohranitvi vrste (potreba po potomcih in spolnosti). Psihosocialne potrebe pa izvirajo iz psihološkega neravnovesja in so povezane s človekovim odnosom z drugimi. Nekatere psihosocialne potrebe so pridobljene (npr. potreba po lepoti, urejenosti, ustvarjanju), za nekatere potrebe, kot sta na primer potreba po spoštovanju in pripadnosti, pa se znanstveniki še niso poenotili, ali so prirojene ali naučene.

 Maslowa hierarhija potreb

Maslowa hierarhija potreb je eden najbolj poznanih modelov, ki razvršča človekove potrebe v pet stopenj. Na najnižji ravni so fiziološke potrebe, kot so hrana, voda in spanje, ki so ključne za preživetje. Ko so te potrebe zadovoljene, lahko zadovoljimo tudi  potrebo po varnosti, ki vključuje zdravje, finančno stabilnost in zaščito. Sledita potrebi po ljubezni in pripadnosti, ki se izražata v pomembnih odnosih. Na višjih ravneh so potrebe po spoštovanju, kar vključuje samozavest, priznanje in dosežke, ter potreba po samoaktualizaciji, kjer gre za uresničitev osebnih potencialov in osebnostno rast.

Hierarhija temelji na predpostavki, da je potrebno najprej zadovoljiti osnovne fiziološke potrebe, preden preidemo na potrebe višje ravni. V realnosti pa ta hierarhija ne drži vedno, saj se vsi kdaj znajdemo v situaciji, ko nas na primer neka aktivnost prevzame tako, da lahko pozabimo na osnovne fiziološke potrebe ali pa moramo najprej poskrbeti za našo varnost ali varnost koga drugega.

 Relacijske (odnosne) potrebe

Potrebe po odnosih doživljamo skozi celotno življenje in jih tudi nikoli ne prerastemo. Znotraj potrebe po odnosu, pa poznamo osem različnih potreb, ki so del tako osebnih odnosov kot odnosov na delovnem mestu:

  1. Potreba po varnosti
  2. Potreba po spoštovanju, potrditvi in pomembnosti v odnosu
  3. Potreba po sprejemanju od stabilne, zanesljive in zaščitniške druge osebe
  4. Potreba po vzajemnosti (po potrditvi in deljenju osebne izkušnje)
  5. Potreba po samodefiniciji (lastni identiteti)
  6. Potreba po imeti vpliv na drugo osebo
  7. Potreba po iniciativi druge osebe
  8. Potreba po izražanju ljubezni

 Kako prepoznati svoje potrebe?

Pri prepoznavanju lastnih potreb si lahko pomagamo z vprašanji za samorefleksijo:

  1. Kaj prispeva k zmožnosti prepoznavanja mojih potreb in potreb drugih?
  2. Katere potrebe so zame trenutno najpomembnejše in po čem to prepoznavam?
  3. Kaj doživljam, ko nekaj potrebujem?
  4. Se moje doživljanje ob različnih potrebah razlikuje in kako si to razlagam?
  5. Kako doživljam in se odzivam na potrebe drugih?
  6. Po čem prepoznam, da je moja potreba (ne) zadovoljena?

Izzivi pri prepoznavanju potreb izhajajo iz različnih izkušenj, pri čemer je pomembno, da vsaka izmed njih dobi prostor, da je izrečena in slišana. Takšen prostor lahko ponudijo nam pomembni, dovolj dobri medosebni odnosi in pa tudi dovolj dober psihoterapevtski odnos. Drugačna, korektivna izkušnja v odnosu, kjer te izkušnje dobijo svoj glas, pa ponudijo priložnost tako za prepoznavanje, kot tudi izražanje svojih potreb in s tem bolj kvalitetno življenje.

Viri

Erskine, R. G. (1998). Attunement and involvement: Therapeutic responses to relational needs. International Journal of Psychotherapy3(3), 235.

Maslow, A., in Lewis, K. J. (1987). Maslow’s hierarchy of needs.

Dodaj odgovor